ای کاش لا اقل از این مردم داغ دیده خجالت بکشیم!

واقعیت این است که زلزله آمده!.
زلزله!.
پدیده ای که نفس وجودش برای کشور زلزله خیزی چون ایران عزیزمان نه تنها ناشناخته نیست، بلکه مقدار خساراتش هم قابل پیشگیری و مدیریت است.
در عین حال، همه ی دنیا میدانند که زمان وقوع زمین‌لرزه (زلزله) هنوز هم غیر قابل پیشبینیست.
بله!، هیچکس نمیتواند پیشبینی کند که چه وقت زلزله اتفاق خواهد افتاد و این واقعیت در مورد زلزله های کوچک عین حقیقت است؛ چه برسد به زلزله ای به بزرگی ۷٫۳ در مقیاس ریشتر! که اقلاً در تاریخ صد سال اخیر غرب کشور بی سابقه بود!.
با همه ی این توصیفات، متأسفانه در اخبار خواندیم که دو سه نفر از مسؤولین دولتی، در یک لاشخوری سیاسی آشکار، بدون توجه به شدت آلام و مصائب به وقوع پیوسته برای مردم شریف و نجیب خطه ی عزیز کرمانشاه و غرب کشور، در اقدامی به شدت تنفر انگیز و چندش آور، به جای اینکه وقت و انرژی خویشتن را برای خدمت به این پاکترین و مستحقترین مردم سرزمینمان مصروف دارند؛ با به راه انداختن جنگهای روانی برای رقبای سیاسیشان، (بخوانید روانی بازیهایی که نشان از عقده های خود کوچکبینیشان داشت) شخصیت بیمار یا بیماریهای آشکار و نهان شخصیتیشان را در بهترین بزنگاه ممکن به رخ ملت هوشمندمان کشیدند؛ تا به خوبی نشان دهند، راست گفته خدای سبحان که و مکرو مکر الله، وللاه خیر الماکرین!.

برای بازخوانی مصیبت حاضر، که به نظر میرسد، عمق آن، حتی بدتر از زمین‌لرزه ی اتفاق افتاده باشد، کافیست، یک بار دیگر با هم اخبار دو روز گذشته را مرور کنیم تا بهتر بفهمیم که چه بر سرمان آمده است!:
یکشنبه شب هفته ی جاری، (کمتر از ۴۸ ساعت قبل( در حدود ساعت بیست و دو، زمین‌لرزه ای به بزرگی ۷٫۳ در مقیاس ریشتر در منطقه ی غرب کشور اتفاق می افتد که لرزش آن، نه تنها در استانهای مجاور، تا تهران و قم و اصفهان و فارس، که حتی در کشورهای همسایه همچون عراق و ترکیه و کویت نیز حس میشود!.
شدت زلزله در صد سال اخیر تاریخ غرب کشور بی سابقهست!.
حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب در پیامی متزرعانه (با حالت گریه) از خدای خویش برای مردم رحمت را آرزو میکند و به تمامی ارگانهای نظامی اعم از ارتش، سپاه و بسیج و حتی غیر نظامی دستور میدهند که برای کمک به زلزله زدگان و مصیبت دیدگان، از همان ساعات اولیه یعنی نیمه های شب شتاب کنند!.
تعداد قربانیان این حادثه ی تلخ طبیعی، تا کنون دست کم بالغ بر ۴۳۰ تن اعلام شده و عدد مصدومین نیز از ۷۰۰۰ نفر تجاوز نموده است.
۴۴ مدرسه در سرپل ذهاب که کانون زلزله تشخیص داده شده تخریب و اعلام شده که حدود ۱۲۰۰۰ واحد مسکونی صد در صد به ویرانی کشیده شده اند.
شدت خرابیها به حدیست که حتی بیمارستان اصلی منطقه نیز از آسیبهای جدی در امان نمانده!.
با همه ی این اخبار دردناک و البته تلاشهای شبانه روزی همه ی خدمتگزاران به مردم و انقلاب عزیزمان، که حقیقتاً جای خسته نباشید و دست مریزاد دارند، دو سه نفر از مسؤولین ارشد دستگاه اجرایی کشور، که گویا هنوز در حال و هوای ایام خوش خدمتی به کاندیدایی خاص سیر میکنند و انگار یادشان رفته که انتخابات پشت سر را چند ماه قبل با مظلوم‌نمایی و گدایی کردن آراء با ژستهای ماندگارشان همچون بغض و التماس در فیلمهای تبلیغاتی از رقیب سرسختشان بردند، با نادیده گرفتن اوج اندوه ملت شریف، خاصه مردم عزیز و داغ دیده ی استان کرمانشاه با دستاویز قرار دادن موضوع استحکام مسکن مهر شهر کانون زمین‌لرزه، مبادرت به انجام شوهای سیاسی بی ارزش و نخ‌نما شده نمودند!.
خدا را شکر، ما مردم ایران، همواره حامی مظلوم و افتخارمان همدردی با مورد ظلم واقع شدگان و محرومین بوده، هست و خواهد بود ان شا الله.
برای درک طبعات روحی عمل قبیح این مسؤولین، خودمان را به جای حادثه دیدگان مظلوم میگذاریم:
تصور کنید شهر و خانه ی مان خراب شده.
زیر آوار مانده و مجروح شده ایم.
وسایل منزلمان به کلی نابود شده اند.
عده ای از عزیزانمان را از دست داده ایم.
گویی زمان برای همیشه برایمان متوقف شده و هیچ امیدی به آینده وجود ندارد.
نمیدانیم زنده خواهیم ماند یا در پس‌لرزه های بعدی به عزیزان از دست رفته مان خواهیم پیوست.
متحیر مانده ایم وقت را برای عزاداری در سوگ جان باخته هایمان منظور داریم یا برای زنده ماندن و بقای خودمان تلاش کنیم و به جنگ سرما و گرسنگی و تشنگی در شهر قحطی زده برویم؟!.
حالا از اخبار، یا دهان این و آن میشنویم که مسؤولین امر، به جای دل سوزاندن برای مصیبتهای ما، دنبال تصفیه حسابهای بی ارزشتر از چرک بینی بز رفته، گویا اصلاً ما را ندیده و نشناخته اند که بخواهند از سر وظیفه ای که در قبالمان دارند کاری برای سبکتر شدن بار مصیبتهامان بکنند!.
تأسف آور است حقیقتاً!/آیا ما برای ریاست اینها انقلاب کرده و شهید داده ایم؟!.
آیا مردم کرمانشاه، همان ملت مظلومی نیستند که به جرم هم مرزی با رژیم بعثی صدام کثیف و جهنمی روزانه طعمه ی خشم و آتش مثل او و مقصد بمبها و ناجوانمردیهایش میشدند؟!.
آیا همینان مردمانی نیستند که به جرم انقلابی بودن، کانون توطئه های خطرناک مزدوران منافقانه ی منافقین خلق واقع گشته ولی مردانه می ایستادند و قهرمانانه مقاومت میکردند؟!.
نه!، این رفتارهای سبکسرانه، حتماً نه از نگاه خداوند و نه حتی از دیده های حق‌بین مردم آگاهی که به اینها اعتماد نموده اند دور نخواهد ماند؛ بلکه کرمانشاهیهای غیرتمند هم حساب این لاشخورهای سیاسی را از بدنه ی انقلاب جدا خواهند نمود و میدانند که خدمتگزارانشان چه در دولت و چه در نهادهای انقلابی و دسته های هماهنگ ملی و مردمی صادقانه در حال انجام خدمتند.

با این حال، بر خود لازم دیدم، محض گل روی حضرات متمول و تافتگان جدای از بافت ملت غیور و نوع دوست هموطنم که در این ایام عزادار هستند هم که شده، نکاتی چند به حضورشان عارض شوم؛ ان شا الله که به دستشان برسد و متنبه گردند:

۱٫ حضرات اساتید نجومی بگیر مستحضر باشند که انتخابات ریاست جمهوری دور دوازدهم، چند ماه است که پایان یافته و کاندیدای پیروز آن، همچون کاندیدای پیروز یازده دور قبل و سایر دورهای آینده، رئیس جمهور همه ی مردم اعم از موافق و مخالف آن کاندیداست؛ پس لطفاً پاچه خواری و ایضاً حاشیه سازی برای مسائل مهمتر جاری کشور ممنوع.
۲٫ این روزها مردم عزیز و نجیب سرزمینمان عزادار حوادث تلخ زلزله در غرب کشورند؛ لطفاً اگر توانایی همدردی با ایشان را ندارید؛ با اصل قرار دادن مسائل فرعی و بی ارزشی چون دولت قبل، دولت بعد! خاطر شریفشان را مکدر نفرمایید!.
۳٫ خوب است جنابتان مطلع باشند، زلزله ی اخیر که در تاریخ یک قرن گذشته برای این ناحیه از کشور بی سابقهست، ده برابر زلزله ایست که چهارده سال قبل و در زمان دولت اصلاحات (همان دولتی که جنابتان در آن پستهای خوبی همچون وزارت هم داشتید و از ابتدای دولت یازدهم هم به صراحت اعلام کردید که میخواهید کشور را به آن زمان بازگردانید!) به وقوع پیوسته!.
در آن زلزله که ۶٫۳ ریشتر قدرت داشت، بیش از بیست و شش هزار و پانصد نفر از عزیزانمان جان شیرین خود را قربانی بی تدبیریهای مسؤولین وقت نموده و شهر به طور کلی ویران گشت!.
اینکه جانهای پاک تک تک این چهارصد پانصد عزیز اخیراً فوت شده برایمان محترمند، بدیهی و پر واضح است اما تصور نمیفرمایید بهتر است به جای اینکه همه چیز را به مسکن مهر دولت قبل گره بزنید و سیاسی کاری بفرمایید، خدا را به خاطر تکرار نشدن فاجعه ی شهر بم در استان کرمان، آن هم با وجود وقوع زمین‌لرزه ای ده برابر قویتر در سرپل ذهاب استان کرمانشاه سپاس بگویید و از حاشیه سازی بر اندوه دل داغ‌دار مردم خجالت بکشید؟!.
توضیح اینکه همین سه سال قبل، شهر ما قیر و کارزین استان فارس با زلزله ای با شدت ۴٫۹ ریشتر لرزید.
زلزله ای که چهل و دو سال قبل هم با همین قدرت شهر را لرزانده بود؛ با این تفاوت که در آن زمین‌لرزه، بیش از چهار هزار نفر از همشهریانم جان باختند اما خدا را شکر این بار حتی یک خانه ی روستایی هم فرو نریخت! و این یعنی زحمات و تلاشهای بی دریغی که از آن زمان تا کنون عمدتاً به برکت انقلاب عزیز اسلامی، با وجود همه ی محدودیتها و چالشهای پیش رویش در شهرستان ما اتفاق افتاده اند.
۴٫ خوب است توجه داشته باشید که در جریان زمین‌لرزه ی اخیر، دوازده هزار واحد مسکونی در سرپل ذهاب تخریب شده اند!.
سؤال اینجاست که آیا همه ی اینها مسکن مهر بوده اند؟!.
آیا چهل و چهار مدرسه ی تخریب شده هم به مسکن مهر دولت قبل ربط داشته اند؟!.
آیا همه یا اکثریت قابل توجه چهارصد و چهل عزیز درگذشته ی حادثه ی اخیر، ساکنان مسکن مهر دولت قبل بوده اند؟!.
آیا فقط مسکن مهر شهرستان تخریب شده و بقیه ی شهر سالم میباشد؟!.
اصلاً به نظرتان بهتر نیست میفرمودید، زلزله ی اخیر هم تقصیر دولت قبل است و همه را راحت مینمودید؟!.
۵٫ خوب است جهت استحضار که نه، محض یاد آوریتان عرض شود، اولاً اگر مسکن مهر دولت قبل مشکلی داشته، در سال ۱۳۹۴ یعنی زمان تصدیگری دولت ممدوحتان افتتاح گردیده!.
این یعنی اینکه آن روزی که داشتید افتخار پروژه ای را که زحمت انجامش مال دولت قبل بود را به نام خود سند میزدید، باید فکرش را نیز میکردید که در قبال آن تعهدات و وظایفی هم دارید!.
مثلاً وظیفه ی نظارت بر آن واحدها و اینکه یقین حاصل نمایید، مسکن مورد بهره برداری و افتتاحتان ایمن ساخته شده است!؛ وانگهی اگر هم این مسکن مهر در زلزله ی اخیر آسیب جدی دیده، در حقیقت نه تقصیر از شماست و نه از دولت قبل!؛ چراکه میشود اینطور توجیه آورد که چون شدت زلزله ی روی داده در صده ی اخیر بی سابقه بوده، انتظار هم نمیرفته که مسکن مهر این شهرستان هم تا اندازه ای مقاوم ساخته شود که در زمین‌لرزه ای با این شدت آسیب نبیند!.
خداییش این توجیه منطقی هم هست:
آیا یادمان رفته که زلزله ی ۷٫۲ ریشتری فوکوشیمای ژاپن در سال ۲۰۱۱ (هجده اسفند ۱۳۸۹) در نهایت چه بر سر آن کشور ضد زلزله آورد؟!.
این درست که نه کرمانشاه ژاپن است و نه دست کم تا به حال در ایران پس‌لرزه ای به بزرگی ۹ ریشتر اتفاق افتاده ولی آنچه مهم به نظر میرسد این است که کارشناسان امر در همان زمان اعلام کردند، آن زلزله ی هفت و دو دهم ریشتری مقدمه ی آسیبهای پس‌لرزه ی نه ریشتری بوده است!.
اینجا
با وجود همه ی این مباحث، ماجرا زمانی جالب میشود و از نظر هیجانی به اوج میرسد که بدانیم، مسکن مهر سرپل ذهاب اصلاً به طور جدی تخریب نشده که بخواهیم تقصیر را به گردن دولت قبل بیندازیم یا دولت بعد! و این یعنی اینکه شما دارید بالای قبر خالی از میت فاتحه میخوانید!.
چراکه طبق عکسهایی که عکاس خبرگزاری دانشجو از محل وقوع زلزله برای خبرگزاری مطبوعش ارسال کرده، »آنچه در تصاویری که به دست خبرگزاری دانشجو رسیده، قابل اثبات است عدم ریزش یا به اصطلاح Fail شدن ستون‌های ساختمان‌های مسکن مهر است. گفتنیست بر اساس دانش مهندسی عمران، طراحی ساختمان‌ها به ترتیبی صورت می‌پذیرد که در هنگام زلزله تخریب کامل اتفاق نیافتد.»
اینجا
نکته ی تمسخر آمیز ماجرا اما دقیقاً جاییست که عکسهای رسیده از سرپل ذهاب نشان میدهند، تنها نوشته ی بی غلط املایی، ورقه ی سفید دولت فعلیست!.
به عبارت واضحتر، فقط این استحکام بنای مسکن اجتماعی (مسکن دولت یازدهم) است که قبل و بعد از زلزله به خاطر فعالیت در حد هیچ!، بدون آسیب مانده است!.
ای کاش این دولت هم در زمان استقرارش برای مسکن اجتماعی کاری میکرد تا به برکت زلزله ی اخیر بشود میزان امنیت آن را سنجید!.
اینجا
به هر حال، صرف نظر از این نکته که خدمات دولتهای نهم و دهم برای قشر محروم در چه سطحی بوده؟ و میزان محبوبیت رئیس آن دولتها در نزد آن مردم در چه حدیست؟؛ آنچه اهمیت دارد این است که همه یک دست واحد باشیم و تلاشهایمان در جهت موفقیت دولت مستقر، آن هم بی هیچ توهین و تحقیری از طرف هیچکس باشد؛ چراکه دولت جمهوری اسلامی، حتی اگر به ریاست بنیصدر خائن هم بر مصدر امر حاکم باشد، بالاخره دولت جمهوری اسلامیست.
مقبولیتش را از ملت و مشروعیتش را از رهبری معظم انقلاب دارد و مادامی که مشروعیت و مقبولیت دارد، حرمتش واجب است.
نه اینکه حق انتقاد وجود نداشته باشد اما انتقاد باید از روی اعتماد به ریشه ی آن، که حکم ولی فقیه است باشد ولی این احترام حتماً دو طرفهست و مسؤولین هم باید یادشان باشد که نوکر این ملتند، نه ارباب و این نوکری و روحیه ی نوکری را باید در عمل اثبات کنند؛ نه فقط در شعار.
واقعیتی که در رفتارهای لاشخور پسندانه ی بعضیها که در حاشیه ی امور حاضرند و گاهی متن را تحت تأثیر رفتارهای خود ملتهب میکنند آن را نمیبینیم.
ای کاش بعضیها با رفتارهای نسنجیده شان دولت محترم را با موجود نه من شیر ده قابل مقایسه نسازند و خدمات آن را تحت الشعاع رفتارهای نابخردانه ی خود قرار ندهند/آمین.
ضمن اینکه باز جای تأکید دارد که ملت بزرگوار ایران، امروز عزادار است و روا نیست به جای کمک و همراهی ملت عزادار، بر زخمهای پر از سوز و گدازشان نمک ریخت!.
حتی اگر کسی این ملت را فقط برای فریب دادن و گدایی نمودن رأی هم میخواهد، میتواند این رفتار را برای شب انتخابات بگذارد؛ نه روزهای عزا و مصیبت!.
چراکه نه در عزا رأی پخش میکنند که حضرات نگران صندوقهاشان باشند و نه این رفتارهای ناپسند شایسته ی ملت بزرگ و داغ دیده ی ایران اسلامیست.

درباره خادم پايگاه

به نام خداي امام و شهدا. اسمم محمد حسنيه. تاريخ تولدم، سي و يك خرداد هزار و سيصد و شصت و هشته. يعني دقيقا هيوده روز بعد از رحلت امام به عرش سفر كرده به دنيا اومدم!. خودم كه فكر ميكنم خداوند منو به خاطر خدمت به نايب امام زمانم، امام خامنه اي به اين دنيا فرستاده. نابينام. لیسانس تاریخ از دانشگاه پيام نور شهرستان اوز استان فارس. از اونجايي كه عشقم امام و شهدا و رهبر قهرمان، بصير، صبور و ابلفضليم امام خامنه اي بوده و هست، تصميم به انتخاب اين رشته ي دانشگاهي گرفتم و الآن هم تو اين پايگاه در خدمت شمام. من هميشه اين احساس رو داشته و دارم كه اگه ما تاريخو بخونيم و به ديگران هم ياد آور بشيم، ميتونيم جواب خيلي از مسؤوليتها، از جمله داشتن تعهد نسبت به حفظ ارزشها و پاسداري از اين انقلاب عزيز، كه حاصل خون شهداي عزيز‌مون و خون دلهاي بهترين مردم تاريخ بشريته، يعني مردم تاريخساز و حماسه آفرين ايران سربلند رو بديم. اميدوارم تو انجام اين وظيفه، به ياري خدا و تلاش فردي خودم، به علاوه ي ديدگاه هاي مصلحانه ي شما بازديد كننده هاي فهيم و باشور و شعور موفق باشم... راه های ارتباط با این کمترین: ایمیل: mohammad.hassani90@gmail.com شماره ی تماس: 09175586066 آیدی اسکایپ: mohammad.hassani68 ما همان نسل جوانيم كه ثابت كرديم، در ره عشق، جگردارتر از صد مرديم. هر‌كجا بوي خميني به سر افتد ما را، دور سيد علي خامنه اي ميگرديم...
این نوشته در حرف دل, سياسي, فرهنگي, متفرقه, مصيبت, نقد ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
58 بازدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدهای هفته

مطالب پربازدید