دانشگاه باید دانشگاه باشد؛ دانشگاه اگر دانشگاه نباشد، دانشگاه نیست…

شاید تا کنون، این جمله ی منتسب به حضرت امام خمینی رحمت الله علیه را در فضای مجازی خوانده باشید.
جمله ای که بعضیها برای تخریب وجهه ی حضرت امام بزرگوار و متهم کردن ایشان به بر زبان راندن جمله ای بی معنا و تعمیم دادن آن به همه ی عملکرد درخشان و افتخار آمیز رهبر فقید و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در صدد مخدوش کردن شخصیت استثنایی این معجزه ی قرن گذشته اند!.

«دانشگاه باید دانشگاه باشد؛ آن دانشگاهی که دانشگاه نباشد، دانشگاه نیست.»

حقیر، به امید خداوند، در مطلب پیشه رو، صرف نظر از این واقعیت که آیا اصولاً چنین جمله ای را امام فرموده اند یا نه، به تشریح جمله ی مورد مناقشه میپردازم:
بیایید یک بار دیگر به این جمله با دقت بنگریم:

«دانشگاه باید دانشگاه باشد؛ دانشگاه اگر دانشگاه نباشد، دانشگاه نیست.»

اگر به ظاهر این جمله، (بدون علائم ویرایشی) توجه کنیم، به دو نتیجه ی کاملاً متفاوت دست مییابیم:
الف: گوینده ی این سخن دارد چرند میگوید؛
ب: گوینده ی این جمله دارد سخنی فلسفی و معنادار را بیان میکند.

البته، ناگفته پیداست که معنای دوم منطقیتر و به ذهن نزدیکتر است؛ مخصوصاً اگر جمله ی مورد بحث را به شخصی نسبت دهیم که مبتکر بزرگترین انقلاب قرن جهان و همچنین تاریخ چندین هزار ساله ی کشوری به بزرگی ایران‌زمین باشد!.
اما آیا منظور امام خمینی رحمت الله علیه از این بیان چه بوده است؟!:
واضح است، اگر به این جمله قیدی ساده، آن هم در پرانتز اضافه کنیم، همه ی مجهولات ظاهری ذهنیمان حل میشوند.
حال بیاییم عبارت بالا را با افزودن قید (واقعاً) یک بار دیگر و برای آخرین بار از نظر بگذرانیم:

«دانشگاه باید (واقعاً) دانشگاه باشد؛ آن دانشگاهی که (واقعاً) دانشگاه نباشد، دانشگاه نیست.»

سؤال: به فرض درستی ادعای ما در این مطلب، چرا حضرت امام خمینی رحمت الله علیه این قید را در سخنانشان به کار نبرده اند و حتی از این دست جملات به لحاظ ادبی ناقص در فرمایشات ایشان به وفور یافت میشوند؟!.
برای پاسخ به این سؤال ذهنی باید یاد آور شویم که امام عزیز، این جملات را با دستخط مبارکشان در جایی ننوشته اند که بتوان آن را به لحاظ ادبی مورد نقادی قرار داد و همانطور که همه میدانیم، ایشان اکثراً جملات (به لحاظ ادبی ناقص) شان را در سخنرانیها و بیانات خصوصی و عمومیشان به کار برده اند که این موضوع با توجه به اینکه مخاطبین ایشان با توجه به لحن کلام و اشاره های دستها و دیگر اعضا و جوارح گوینده (حضرت امام) پی به اصل آن سخنان میبرده اند، بنابر این، نقیصه ی ادبی و رعایت نشدن دستور زبان فارسی در کلام رهبر کبیر انقلاب را نمیتوان نقصی قابل اعتنا در کلام ایشان به حساب آورد.
فراموش نکنیم، حتی اگر امام (رح) این جمله ی مبهم را با دست خط خودشان هم به رشته ی نگارش در می آوردند، باز سرزنش چندانی بر ایشان وارد نبود؛ چرا که قویترین کتاب‌نویسان هم کتابهاشان را بعد از نگارش به ویراستاران میسپرند تا ضمن اصلاح خطوط و ظواهر نگارشی آن نوشته، ایرادات ادبی و نگارشی آن را نیز مورد اصلاح قرار دهند و نسخه ی اصلاح شده ی آن را به نویسنده ی آن کتاب برمیگردانند.
برای توضیح ساده ی منظورمان، باید به همان جمله ی معروف «تخفیف لازم نیست اعدامش کنید» اشاره کنیم که اگر حاکمی این حکم را در مورد مجرمی بر زبان بیاورد، مشخص است که آیا واقعاً منظورش این است که «تخفیف، لازم نیست اعدامش کنید؛»؛ یعنی اعدامش نکنید؛ چرا که ما به او تخفیف داده ایم!؛
یا اینکه «تخفیف لازم نیست؛ اعدامش کنید!»؛ یعنی او را اعدام کنید؛ چرا که ما تخفیفی به او نداده ایم!.
اما اگر همین حاکم در مورد همان شخص خاطی چنین حکمی کند و آن را برای مجریان حکم، بدون در نظر گرفتن علائم نگارشی (در اینجا کاما یا ویرگول،) بر روی کاغذ بنویسد، بدون شک حکمی مبهم و گنگ را صادر کرده و دست کم نوشته اش دارای عیب و نقص ویراستاریست و باید اصلاح شود!.
بنابر این، چنانچه حضرت امام خمینی (رح) (در صورتی که این جمله را در مورد دانشگاه فرموده باشند و نقلی غیر واقعی به ایشان نسبت داده نشده باشد) جمله ای بسیار دقیق و حکیمانه فرموده اند و هیچ ایراد و اشکالی بر این کلام و گوینده اش وارد نیست؛ چرا که «دانشگاه باید (واقعاً) دانشگاه باشد؛ آن دانشگاهی که (واقعاً) دانشگاه نباشد، دانشگاه نیست…»

درباره خادم پايگاه

به نام خداي امام و شهدا. اسمم محمد حسنيه. تاريخ تولدم، سي و يك خرداد هزار و سيصد و شصت و هشته. يعني دقيقا هيوده روز بعد از رحلت امام به عرش سفر كرده به دنيا اومدم!. خودم كه فكر ميكنم خداوند منو به خاطر خدمت به نايب امام زمانم، امام خامنه اي به اين دنيا فرستاده. نابينام. لیسانس تاریخ از دانشگاه پيام نور شهرستان اوز استان فارس. از اونجايي كه عشقم امام و شهدا و رهبر قهرمان، بصير، صبور و ابلفضليم امام خامنه اي بوده و هست، تصميم به انتخاب اين رشته ي دانشگاهي گرفتم و الآن هم تو اين پايگاه در خدمت شمام. من هميشه اين احساس رو داشته و دارم كه اگه ما تاريخو بخونيم و به ديگران هم ياد آور بشيم، ميتونيم جواب خيلي از مسؤوليتها، از جمله داشتن تعهد نسبت به حفظ ارزشها و پاسداري از اين انقلاب عزيز، كه حاصل خون شهداي عزيز‌مون و خون دلهاي بهترين مردم تاريخ بشريته، يعني مردم تاريخساز و حماسه آفرين ايران سربلند رو بديم. اميدوارم تو انجام اين وظيفه، به ياري خدا و تلاش فردي خودم، به علاوه ي ديدگاه هاي مصلحانه ي شما بازديد كننده هاي فهيم و باشور و شعور موفق باشم... راه های ارتباط با این کمترین: ایمیل: mohammad.hassani90@gmail.com شماره ی تماس: 09175586066 آیدی اسکایپ: mohammad.hassani68 ما همان نسل جوانيم كه ثابت كرديم، در ره عشق، جگردارتر از صد مرديم. هر‌كجا بوي خميني به سر افتد ما را، دور سيد علي خامنه اي ميگرديم...
این نوشته در ادبيات, انقلاب اسلامي, پيام ولايت, حرف دل, سياسي, فرهنگي, متفرقه, مذهبي, نقد ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
92 بازدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدهای هفته

مطالب پربازدید